BİR DÜNYADIR KADINLAR; GÖZLERİYLE GÜLEN, KALPLERİYLE KONUŞAN, BAKIŞLARIYLA BÜYÜLEYEN...KADINLARIN BU GİZEMLİ DÜNYASINI KEŞFETMEYE VE KENDİNİZİ DAHA İYİ ANLAMAYA NE DERSİNİZ???HER ŞEY SİZİN İÇİN...

3 Mart 2008 Pazartesi

Giysilerinizin de ilgiye ihtiyacı var

İpek

Bakımı ve kullanımı en zor kumaş türlerinden biri olan ipek, kullanma talimatlarına uyulduğu sürece yıllarca kullanılabilecek dayanıklılığa sahiptir. İpek giysiler, (özellikle iç çamaşırı, eşarp) elde rahatlıkla yıkanabilir. Tek dikkat edilmesi gereken; giysiyi çitilemeden, nazik hareketlerle granül sabunla yıkamak, ardından da yumuşatıcı kullanmaksızın durulayarak bir havlu üzerinde güneş ışığına maruz bırakmadan kurutmak. Ayrıca, ipeğin rengi ne olursa olsun asla beyazlatıcı kullanmamak gerekiyor.

Elde yıkanması sakıncalı olan etek, bluz, kravat gibi giysilerin ise kuru temizleme yapılmasında fayda var. Ancak, giysinizin etiketinde yer alan kuru temizleme kurallarına uymak şartıyla. Aksi taktirde, giysilerinizde istenmeyen renk değişimleri ve çeşitli deformasyolar meydana gelebilir.

Kaşmir

Kış aylarının vazgeçilmez dokusu kaşmir, yıkama ve saklama talimatlarına uyulduğu sürece yıllarca rahatlıkla kullanılabilir. Ne var ki bakımı, diğer metaryellere göre daha zordur.

İşte kaşmirinizi yıllarca kullanmanızı sağlayacak altın kurallar:

Eğer kuru temizleme yaptıracaksınız, kuru temizlemecinin bu konuda bilgili olduğundan emin olun. Ancak unutmayın, eğer doğru yapılırsa yıkamak, kaşmiri korumak için en iyi yöntemdir. Öyle ki, üretim esnasında kaşmir, daha dayanıklı olması için tekrar tekrar yıkanır. Bu durumda mutlaka kaşmir için özel geliştirilmiş şampuanlardan yararlanın. Güneş ve radyöterden uzak, düz bir satıh üzerine yayılmış havlu üzerinde, giymeye hazır pozisyonda bırakın. Saklamak içinse, vakumlu naylon poşetleri ya da kumaşa sarılı olarak yerleştirdiğiniz çekmeceleri tercih edebilirsiniz.

Deri

Kullanımı da temizliği de zordur. Özellikle napa, süet, nubuk ve güderiler kuru temizlemede bile zarar görebilir. Bu nedenle derinin uzun ömürlü olması ve çabuk kirlenmemesi için, zaman zaman sabunlu ılık suyla silmek yerinde olur. Süet ve güderi, piyasada kolaylıkla bulabileceğiniz süet silgileriyle temizlenebilir. Tabii bu küçük lekeler için geçerli. Giyilmekten parlaklaşan yaka, manşet gibi bölgeleri kuru temizleme yaptırmadan önce, hafifçe alkollediğiniz bir bezle silebilirsiniz. Daha kirli süet ve nubuklarınızı ise iyi bir kuru temizlemeciye vermeniz gerekir. (Her kuru temizleyici bu tür derileri temizleyemiyor)

Düz ve baskılı derilerinizi ise sık sık kuru temizleme yaptırmanıza gerek yok. Sabunlu, ılık bir su, bu tür derileri temizlemek için yeterlidir. Özellikle açık renk çantalarınızı sık sık bu şekilde temizlemenizde fayda var. Aksi taktirde kir, çantanızın üzerine yapışır ve temizlenmesi zorlaşır.

Deri giysilerinizi nasıl saklayacağınıza gelince...

Herhangi bir kat izi yapmaması için, derinizi mutlaka asarak saklayın. Eğer derinizi uzun süreliğine, bavula kaldırıyorsanız, ters çevirerek bir elbise torbasına koyun ve ezilmesini engelleyecek şekilde muhafaza edin.

Hiç yorum yok: