BİR DÜNYADIR KADINLAR; GÖZLERİYLE GÜLEN, KALPLERİYLE KONUŞAN, BAKIŞLARIYLA BÜYÜLEYEN...KADINLARIN BU GİZEMLİ DÜNYASINI KEŞFETMEYE VE KENDİNİZİ DAHA İYİ ANLAMAYA NE DERSİNİZ???HER ŞEY SİZİN İÇİN...

6 Mart 2008 Perşembe

Makyajla Doğal Güzellik Yakalayın

Makyaj yaparken önemli olan doğal görünümü yakalamaktır. Kozmetikleri yüzünüze boca etmeden, doğal görünümlü olduğu kadar göz alıcı sonuçlar elde etmeniz mümkün. İlk iş olarak yüzünüzü iyi tanımalı ve küçük dokunuşlarla size yakışan makyajı bulmalısınız. İşte size, uzmanlardan adım adım makyaj tiyoları...

İşe Cildinizden Başlayın

Öncelikle cildinizin pürüzsüz ve taze olması için elinizden geleni yapmalısınız. Bu nedenle cilt tonunuza yakın renklerde bir kapatıcı ve fondötenle işe başlayabilirsiniz. Burada önemli olan ise fondötenin yüzünüzde 'yokmuş' hissi vermesini ve doğal görünmesini sağlamak. Bunun için krem fondötenler doğru bir tercih olabilir. Cildinize uyumlu kapatıcıyı yüzünüzün tümüne sürdükten sonra fondöteni tüm yüzünüze eşit olarak dağıtın. Teninizden bir ton koyu renk fondöten tercih ederseniz daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.


Yanaklarda Doğal Pembelik Yaratın

Makyajda bir sonraki adım ise allık seçimi olmalı. Doğal görünüm kazandırdığınız cildinizin üzerine yine doğal bir pembelik kazandıracak allıklarla taze bir görünüm elde edebilirsiniz. Pembe ya da turuncu tonlarında allık cildinize parıltı verecektir. Burada önemli olan yanaklarınızı ve elmacık kemiklerinizi gerektiği kadar ortaya çıkarmak olmalı. Mesela 'utandığınızda' veya 'duştan yeni çıktığınızda' yanaklarınızdaki doğal pembeliği örnek alarak cildinize uygun allığı seçebilirsiniz. Gece makyajı yapıyorsanız allık seçiminde rujunuza uygun bir ton kullanmanız da iyi bir sonuç verecektir. Bu nedenle birkaç farklı renk skalası barındıran allıklardan cildize en uyumlu tonlara sahp olanlar işinizi kolaylaştıracaktır. Böylece allık renklerini birbirine karıştırarak pek çok farklı allık alternatifine sahip olabilirsiniz. Allığı yüzünüzün dışına doğru, dairesel hareketlerle sürerek uygulamalısınız.


Gözleriniz Öne Çıksın

Makyaj yaparken en önemli ayrıntılardan biri de elbette ki gözlerinizdir. Gözlerinizin belirgin ve dikkat çekici ama bir o kadar da doğal görünmesini sağlamalısınız. Açık pembe, lila, gök mavisi ve açık kahve tonları bahar makyajı için en ideal renklerdir. Göz makyajınızı yaparken, göz kapaklarınıza önce beyaz bir far sürüp üzerine mavi veya yeşil gibi kıyafetinize de uygun renklerle gölgeleme yaparak güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Gündüz bu tarz açık renklerle yaptığınız göz makyajınızı akşam ışıltılı veya simli farlarla destekleyerek akşamki randevularınız için çarpıcı sonuçlar elde edebilirsiniz. Dilerseniz göz çevrenize uygulayacağınız göz kalemi ile gözlerinizi daha da belirgin hale getirebilirsiniz. Sarışınların, göz renklerine uygun veya koyu füme, kahverengi gibi göz kalemlerini, esmerlerin ve kumralların ise yine koyu füme veya siyah göz kalemlerini tercih etmesi en iyi sonucu ortaya çıkaracaktır. Bu aşamalardan sonra kirpiklerinizin en dibinden yukarı doğru sürerek uygulayacağınız rimel ile 'göz alıcı' gözlere sahip olabilirsiniz. 'Kirpiklerim çok kısa' diye şikayet edenler ise önce kirpiklere dolgunluk veren ve sonrasında da renklendiren iki aşamalı rimelleri tercih edebilirler.


Dudaklarınızda Işıltıyı Yakalayın

Dudaklarınız için ise hem besleyip nemlendiren hem de hoş bir ışıltı ve parlaklık veren rujları tercih edin. Gün içinde şeffaf parlatıcılar ve nemlendiricili rujlar doğallığınızı ön plana çıkarır. Parlatıcılarla yetinmeyenlerden veya dudaklarınızın yeterince renkli olmadığını düşünenlerdenseniz, öncelikle dudağınıza toprak renklerinde ya da gül kurusu tonlarında bir ruj sürüp, rujun üzerine parlatıcı uygulayabilirsiniz.


Yüzünüzü Tanıyın

Makyaja başlamadan önce en doğru sonucu elde etmek için yüzünüzün yapısını da tanımanız gerekli. Yüz tipinize uygun bir makyajla daha anlamlı bir ifadeye sahip olabilirsiniz.

Oval yüz: Yüzünüze daha derin bir ifade vermek için allığı elmacık kemiğklerinizden kulaklanıza doğru yatay bir şekilde sürmelisiniz. Burada önemli olan yüzünüzü yuvarlak gösterecek makyaj yapmanız.
Köşeli yüz: Sert görünümlü hatlarınızın daha yumuşak görünmesini sağlamak için sürdüğünüz koyu renk bir fondötenin üzerine ortaya çıkmasını istediğiniz bölgeleri aydınlatacak açık renk bir fondöten sürün. Allığı, elmacık kemiklerinizin üzerine yuvarlak olarak uygulayın.
Yuvarlak yüz: Çene ve elmacık kemiklerinizi belirgin hale getirmek için ten renginize uygun bir fondöteni yüzünüze uyguladıktan sonra belirgin olmasını istemediğiniz bölgeleri daha koyu renkli bir fondötenle gölgeleyin. Allığı elmacık kemiğinden başlayıp gözünüzün dış ucuna doğru, yanak çukurunda bir üçgen oluşturacak şekilde sürün.
Üçgen yüz: Alın bölgeniz geniş, çene bölgeniz darsa, öncelikle fondötenle alın bölgenizi gölgeleyerek daraltın. Belirgin hale getirmek istediğiniz bölümleri açık renk fondötenle aydınlatın. Allığı, elmacık kemiği üzerinden ve gözün uç bölümüne doğru elips şeklinde uygulayın. Eğer alın bölgeniz dar, çene bölgeniz genişse, alnınızı ortaya çıkarın. Çene bölgesini koyu renk fondötenle gölgeleyip, daha dar görünmesini sağlayın. Allığı elmacık kemiklerinize yuvarlak bir şekilde uygulayın.
Kare yüz: Yumuşak bir ifade için ten renginize uygun fondöteni yüzünüze uyguladıktan sonra yüzünüzün üst bölümüne 2 ton koyu fondötenle saç diplerinden şakaklarınıza doğru gölgeleme yapın.
Uzun yüz: Ten renginize uygun bir fondöteni sürdükten sonra alın ve çene bölgenizi yatay şekilde teninizden 1-2 ton koyu fondötenle gölgeleyin. Allığınızı elmacık kemiklerinin altına sürün.

Hiç yorum yok: